Ana Menü

Nimetullah Kaya: Elite Concept, akıllı ev konseptiyle hayatı kolaylaştırıyor

İnşaat sektöründe 27 yıldır çevre hassasiyeti yüksek ve insana saygılı projeler üreten Şua İnşaat, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefine katkıda bulunmak için projelerini sürdürülebilirlik anlayışıyla hayata geçiriyor.

Hüseyin SÖNMEZ

İnşaat sektöründe 27 yıldır çevre hassasiyeti yüksek ve insana saygılı projeler üreten Şua İnşaat, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakma hedefine katkıda bulunmak için projelerini sürdürülebilirlik anlayışıyla hayata geçiriyor. Firma, İstanbul’un yüksek prim vadeden lokasyonu Kadıköy Fikirtepe’de konumlanan son projesi Elite Concept ile dikkat çekiyor. 1+1’den 4+1’e kadar çeşitli büyüklük ve özellikte 785 konut, 26 ticari ünite ve sosyal yaşam alanlarından oluşan projenin yüzde 65’i satıldı. Tüm blokların teslim edildiği ve yaşamın başladığı Elite Concept’te daire fiyatları ise 637 bin TL’den başlıyor.

Şua İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Nimetullah Kaya, akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen akıllı ev konseptiyle hayatı kolaylaştıran Elite Concept’i çevreci bir anlayışla planladıklarını söyledi. Kaya, projenin yaşamın, eğlencenin, kültürün ve alışverişin tam merkezinde aktif bir şekilde yaşamak isteyenlere hitap ettiğini söyledi. Özellikle 1+1 dairelerin yatırımcılar başta olmak üzere yalnız yaşayanlar, yabancı iş insanları, üniversite öğrencileri ve yeni evli çiftlerden yoğun ilgi gördüğünü ifade eden Kaya, “2+1 dairelerimiz hem yatırımlık hem de oturumluk ev sahibi olmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. 3+1 dairelerimiz ise kalabalık ve çocuklu ailelerin yanı sıra geniş daire sevenlerin beğenisini topluyor” dedi.

Kaya, projenin yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcılar tarafından da yoğun ilgi gördüğünü aktardı. Kaya, Yüksek enerji verimliliği ve su tasarrufunun sağlandığı Elite Concept’te, tüm peyzaj alanlarının sulaması ve klozet rezervuarlarında kullanılacak su ihtiyacının; banyo, mutfak ve lavabolarda kullanılan sular ve yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi ile gerçekleştirildiğini vurguladı. Ortak alanların aydınlatma ve sıcak su ihtiyacı içinse güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden yararlanıldığını dile getiren Kaya, bu uygulamalar sayesinde işletme maliyetlerinin minimuma düşürülmesi ve aidatların azaltılmasının hedeflendiğini söyledi.

2018 yılında döviz kurundaki yükseliş ve enflasyondaki artışın inşaat sektörünü olumsuz yönde etkilediğini belirten Kaya, “Ülkemizin gelecek perspektifi içinde inşaat sektörünün büyümeye ve gelişmeye devam edeceğine inanıyoruz. Şu anda bekle-gör yaklaşımı içinde olan tüketicilerin ve yatırımcıların 2019 yılının ikinci yarısında harekete geçeceğini düşünüyoruz. Bu noktada konut alımını kolaylaştırmak amacıyla bankalar tarafından başlatılan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi kampanyasına biz de destek veriyoruz. Ayrıca Elite Concept projemizde kampanya koşullarına ek yüzde 10 indirim fırsatı sunarak konut alımlarını erteleyenlere istedikleri zamanda ve en uygun maliyetle ev sahibi olma imkanı tanıyoruz” dedi. Kaya, DÜNYA İnşaat Dergisi’nin sorularını şöyle yanıtladı:

- Firmanızın hikayesini kısaca anlatır mısınız?

KAYA: Şua İnşaat olarak inşaat sektöründe 1992 yılından bu yana faaliyet gösteriyoruz. Geleceğe yön veren yapılar oluşturma hedefiyle çıktığımız bu yolda, hayatın ve yatırımın merkezinde yükselen projelerimizle elit bir yaşam konseptinin yanı sıra yüksek kazanç vadediyoruz. Gelecek nesillere sürdürülebilir yapılar bırakma misyonuyla kent mimarisine estetik ve yaşama değer katan projeler üreten markamız; köklü geçmişi, güçlü finansal yapısı, yüksek kalite anlayışı, yenilikçi mimari tarzı ve doğaya dost yaklaşımı ile bugüne kadar binlerce konut ve ticari üniteye imza attı. Kurulduğu günden bu yana öncü olma, girişimcilik, güven, istikrar ve takım çalışması ilkelerinden taviz vermeyen bir marka olarak yüksek müşteri memnuniyeti ve sosyal sorumluluk anlayışını temel şirket prensiplerimiz olarak görüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz projelerle konumlandığımız lokasyonların mimari, sosyal ve finansal gelişimine öncülük etmeyi hedefliyoruz. İleri inşaat teknolojisi ile hayata geçirdiğimiz projelerimizde tercih ettiğimiz dünyaca ünlü markaların yanı sıra mobilya, dolap, kapı, granit ve pencere sistemleri gibi pek çok detayı Şua Şirketler Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Elite Design bünyesinde Sancaktepe’de konumlanan üretim tesisimizde özel olarak tasarlayıp üretiyoruz. Mutluluk ve güven vadeden bir marka olarak yüksek katma değerli projeler geliştirmeye devam ediyoruz.

- Tamamlanan ve satışı devam eden projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

KAYA: Altınoluk Aquapark, Atakent Konutları, Ataşehir Konakları, Öz Mimari Konutları, Merve Konakları, Sporting İş Merkezi, İMES İş Merkezi, Şua İş Merkezi gibi çok sayıda projenin ardından 2000’li yıllardan bu yana “Elite” yaşam alanları konseptiyle imza attığımız Elite Life, Elite Rezidans, Elite City, Elite Side ve Elite Concept projeleriyle bulunduğumuz bölgelerin sembolü olmayı başardık.

- Elite Concept projeniz hakkında bilgi verir misiniz?

KAYA: “Yaşamın merkezinde, İstanbul’un ortasında” yepyeni ve elit bir konsept söylemi ile hayata geçirdiğimiz Elite Concept, Anadolu Yakası’nın kalbinde, eğlencenin, kültürün, alışverişin, yatırımın ve yaşamın merkezi Kadıköy Fikirtepe’de konumlanıyor. 24 katlı üç bloktan oluşan bir rezidans projesi olan Elite Concept, 1+1’den 4+1’e kadar çeşitli büyüklük ve özellikte 785 konut, 26 ticari ünite ve sosyal yaşam alanlarından oluşuyor. Yüzde 75’ini sosyal donatı ve peyzaj alanlarına ayırdığımız Elite Concept’in sosyal tesisleri içinde; kapalı havuz, sauna, buhar odası, fitness center, cafe, süs havuzları, koşu ve yürüyüş parkurları, çarşı otoparkı ve kapalı otopark yer alıyor. Blok zeminlerinde yer alan çarşı caddedeki mağazaları ise giyimden gıdaya, eczaneden markete, banka şubelerinden ATM’lere kadar tüm önemli ihtiyaçlara yanıt verecek şekilde tasarlamayı planlıyoruz.

- Projenin yüzde kaçı satıldı? Daire fiyatları nedir? Bu proje kimlere hitap ediyor?

KAYA: Tüm blokların teslim edildiği ve yaşamın başladığı Elite Concept’in yüzde 65’i satılmış durumda. Daire fiyatlarımız ise 637 bin TL ila 2 milyon 670 bin TL aralığında değişiyor. Projemiz yaşamın, eğlencenin, kültürün ve alışverişin tam merkezinde aktif bir şekilde yaşamak isteyenlere hitap ediyor. Özellikle 1+1 dairelerimiz yatırımcılar başta olmak üzere yalnız yaşayanlar, yabancı iş insanları, üniversite öğrencileri ve yeni evli çiftlerden yoğun ilgi görürken, 2+1 dairelerimiz hem yatırımlık hem de oturumluk ev sahibi olmak isteyenler tarafından tercih edi liyor. 3+1 dairelerimiz ise kalabalık ve çocuklu ailelerin yanı sıra geniş daire sevenlerin beğenisini topluyor.

- Yabancı yatırımcıların projelerinize talebi ne oranda?

KAYA: Elite Concept projemiz yerli yatırımcıların yanı sıra yabancı yatırımcılar tarafından da yoğun ilgi görüyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2019 yılının Mayıs ayında yabancılara yaklaşık 4 bin konut satışı gerçekleştirildi. Bir önceki yılın aynı ayı ile kıyaslandığında yabancılara yapılan konut satışlarının yüzde 62,5 arttığı gözlemlendi. Mayıs 2019'da yabancılara en çok konut satışı yapılan şehir ise bin 500’den fazla konut ile İstanbul oldu. Yabancılara yönelik konut satışlarında yaşanan bu artışın hem inşaat sektörüne hem de ülke ekonomisine olan katkısını göz ardı etmemek gerekiyor.

- Neden bu bölgeyi seçtiniz?

KAYA: İster oturum ister yatırım amaçlı olsun, konut satın alırken en önemli unsur lokasyondur. Bu bakımdan çok avantajlı bir bölge olan Fikirtepe, İstanbul’un en büyük ilçelerinden Kadıköy’ün merkezinde, E-5 ve TEM otoyollarının kesişim noktasında yer alıyor. Fikirtepe, iki adet metro istasyonu, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, Avrasya Tüneli, metrobüs, Marmaray bağlantıları ve deniz ulaşımına yakınlığı ile benzersiz bir konumda. Anadolu Yakası’nın kalbi Bağdat Caddesi, Kadıköy, Fenerbahçe, Kalamış, Moda, Acıbadem gibi merkezlerin yanı sıra Akasya, Optimum, Tepe Nautilus gibi alışveriş merkezlerine, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı’na, hastanelere ve eğitim kurumlarına yakınlığı ile de dikkat çeken Fikirtepe, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na ise 20 dakika mesafede konumlanıyor.

- Projenizi diğer projelerden farklı kılan özellikleri neler?

KAYA: Fikirtepe’nin en merkezi lokasyonunda bir yanda Adalar, deniz ve Tarihi Yarımada’nın göz alıcı siluetini diğer yanda Çamlıca’yı gören İstanbul’un dört bir yanına hakim manzarasıyla dikkat çeken projemiz, İstanbul’daki yüksek katlı projelerde eşine az rastlanır şekilde dairelerin etrafını çepeçevre saran balkonları ile farklılaşıyor. Yüzde 90 cam panoramik cephe mimarisi ile manzarayı kesintisiz olarak izleyebilmeye olanak sağlayan Elite Concept, bölgenin kendi içerisinde açık teras bahçeleri bulunan tek projesi olma özelliği taşıyor. Ayrıca Şua Şirketler Grubu bünyesinde yer alan Elite Design bünyesinde Sancaktepe’de konumlanan üretim tesisimizde projemizin konseptine uygun özel tasarım ürünler üreterek yüksek kaliteli benzersiz bir projeye imza attık.

- Projelerinizde çevre ve enerji verimliliği konusunda ne gibi çalışmalara imza attınız? Özellikle çevre duyarlılığı konusunda ülkemizdeki konut projelerini yeterli buluyor musunuz?

KAYA: Odak noktasına insanı koyarak her adımında hassas kararlarla yol alan bir şirket olarak, gelecek nesillere sürdürülebilir yapılar bırakma misyonumuz ışığında köklü geçmişimiz, güçlü finansal yapımız, yüksek kalite anlayışımız, yenilikçi mimari tarzımız ve doğaya dost yaklaşımımız ile konut projeleri ve ticari yapılar geliştiriyoruz. Son olarak Kadıköy Fikirtepe’de hayata geçirdiğimiz Elite Concept projemizde de bu bilinçle hareket ettik. Akıllı telefon ya da tabletlerle internet bağlantısı üzerinden kontrolü sağlanabilen akıllı ev konseptiyle hayatı kolaylaştıran projemizi çevreci bir anlayışla planladık. Elite Concept’teki tüm peyzaj alanlarının sulaması ve klozet rezervuarlarında kullanılacak su ihtiyacı; banyo, mutfak ve lavabolarda kullanılan sular ve yağmur sularının arıtılmasıyla elde edilen gri su arıtma sistemi ile gerçekleştiriliyor. Ayrıca ortak alanların aydınlatma ve sıcak su ihtiyacı için de güneş panelleri sayesinde güneş enerjisinden yararlanılıyor. Bu uygulamalar sayesinde elde edilecek tasarrufla, işletme maliyetlerini minimuma düşürmeyi ve aidatları azaltmayı hedefliyoruz. Ayrıca projemizde, modern zamanların Babil Kulesi olarak adlandırılan Dubai’deki Burj Al Khalifa ve dünyanın en yüksek kulesi olmaya hazırlanan Cidde’deki Jeddah Tower gibi prestijli projelerde kullanılan Amerikan menşeli Guardian markasının reflekte camlarını tercih ettik. Güneşe karşı yüksek performanslı koruma sağlayan bu özel camlar, daire içlerinde ısı ve morötesi ışık artışına neden olabilecek güneş enerjisini en aza indirirken, her türlü uygulama için görünür ışık iletimini ise maksimum noktaya çıkarıyor.

- Yeni projeleriniz neler olacak?

KAYA: Şua İnşaat olarak bilgi birikimimiz ve tecrübemiz ışığında geleceği olan lokasyonlarda yeni projelere imza atmak için çalışmalarımıza tüm enerjimizle devam ediyoruz. Şu an proje aşamasında olan çalışmalarımızı ilerleyen dönemde kamuoyu ile paylaşacağız.

- Türkiye genelinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarına yönelik neler söylemek isterseniz?

KAYA: Resmi verilere göre ülkemizde yaklaşık 20 milyonluk yapı stokunun 7,5 milyonunun riskli durumda olması nedeniyle kentsel dönüşüm çalışmalarına acilen hız verilmesi ve toplumun depreme karşı bilinçlendirilmesi gerekiyor. Her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olan ülkemizde riskli binaların yenilenmesi sürecinde kentsel dönüşüm kritik önem taşıyor. Bu nedenle konutların deprem bilinciyle ve insan ihtiyaçlarının iyi analiz edilmesi sonucunda itina ile tasarlanması gerektiğini düşünüyoruz. Bu noktada inşaat sektörüne de önemli görevler düşüyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşanılan çarpık kentleşme ve beraberinde gelen yapısal sorunları planlı kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ortadan kaldırmak mümkün. Burada önemli olan hususun yenilenecek yapıları; şehrin mimarisine uygun, her türlü teknik altyapıya sahip ve sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde planlanmak olduğunu unutmamak gerekiyor.

- Gayrimenkul sektörü 2018 yılında nasıl bir performans sergiledi? 2019 yılıyla ilgili öngörüleriniz neler?

KAYA: Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri olan inşaat sektörü son 15 yılda şüphesiz ki çok büyük gelişmelere imza attı. Özellikle Türkiye’de kentsel dönüşüm çalışmalarıyla birlikte inşaat sektörü de her yıl büyüdü ve ekonomik olarak da önemli bir yere geldi. Şua İnşaat olarak inşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri ve büyümeyi hem Türkiye ekonomisi hem de konut üreticileri açısından çok değerli buluyoruz. 2018 yılında döviz kurundaki yükseliş ve enflasyondaki artış sektörümüzü olumsuz yönde etkilese de ülkemizin gelecek perspektifi içinde inşaat sektörünün büyümeye ve gelişmeye devam edeceğine inanıyoruz. Şu anda bekle-gör yaklaşımı içinde olan tüketicilerin ve yatırımcıların 2019 yılının ikinci yarısında harekete geçeceğini düşünüyoruz. Bu noktada konut alımını kolaylaştırmak amacıyla bankalar tarafından başlatılan “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’’ kampanyasına biz de destek veriyoruz. Ayrıca Elite Concept projemizde kampanya koşullarına ek yüzde 10 indirim fırsatı sunarak konut alımlarını erteleyenlere istedikleri zamanda ve en uygun maliyetle ev sahibi olma imkanı tanıyoruz. İki farklı faiz uygulamasının sunulduğu kampanya kapsamında, ilk alternatifte önce sabit sonra değişken faiz oranı uygulanıyor. İkinci alternatifte ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) değişim oranına bankanın sözleşmede belirttiği marj oranının eklenmesiyle belirlenecek olan değişken faiz oranıyla kredi kullandırılıyor. 10 yıla kadar vade olanağı sunulan kampanya kapsamında uygulanacak faiz oranı ise sözleşmede belirtilen azami faiz oranını aşmıyor. Ayrıca geri ödeme döneminde güncel oranlardan sabit faizli konut kredisine dönüş yapma imkanı da tanınıyor.

- Konut satışlarının 2019 yılında nasıl bir seyir izlemesini bekliyorsunuz?

KAYA: Türkiye gibi genç nüfusa sahip, evlenme ve çocuk sahibi olma ve dolayısıyla yeni ya da daha geniş bir eve ihtiyaç duyulma oranı yüksek, aktif deprem kuşağında yer aldığı için deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş yeni konutlara taşınma ihtiyacı bulunan bir ülkede konuta olan talebin bitmesi mümkün değil. Özellikle prim potansiyeli yüksek bölgelerden gayrimenkul alımı değerli ve sürdürülebilir bir yatırım aracı olduğu için yerli ve yabancı yatırımcıların konuta olan ilgisinin 2019 yılında da artarak devam edeceğini düşünüyoruz.

- Türkiye’de konut fiyatlarının yüksek olduğunu düşünüyor musunuz?

KAYA: Konut fiyatları bölgenin yanı sıra müşterilerin beklenti ve taleplerine göre değişiklik gösteriyor. İnşaat sektörü, yapısı gereği dövizdeki artış ve ekonomik dalgalanmalardan çok hızlı bir şekilde etkileniyor. Özellikle konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız yüksek faiz oranları nedeniyle alım kararlarını erteleyebiliyor. 2018 yılında başta demir, beton, akaryakıt olmak üzere inşaat maliyetlerinde de ciddi oranda artış yaşandı. Ancak sektör bu artışları konut fiyatlarına yansıtmadı. Biz de Şua inşaat olarak geliştirilen kampanyaların yanı sıra şirket bünyemizde ek olarak uyguladığımız cazip ve kişiye özel ödeme koşullarıyla tüketicinin yanında olduk. Ancak bu maliyet artışlarını göz önüne aldığımızda ileriki dönemlerde yeni yapılacak konutların fiyatlarının daha yüksek olacağını, dolayısıyla mevcut dönemde teslime hazır projelerin fiyat açısından çok avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

- Gayrimenkul sektörünün önemli sorunları ve çözüm önerileriniz neler?

KAYA: Her an deprem gerçeği ile karşı karşıya olan Türkiye’de riskli binaların yenilenmesi sürecinde kentsel dönüşüm kritik önem taşıyor. 17 Ağustos depremi sonrasında yeni binalar depreme karşı daha dayanıklı inşa ediliyor, ancak bu değişim ülkemiz için yeterli değil. Ek olarak, Türkiye’de nitelikli konut alımının kolaylaşması ve sektörün sürdürülebilir bir büyümeyle ekonomiye katkı sağlayabilmesi için yeni düzenlemelere ve kalıcı teşviklere ihtiyaç var. Ayrıca her sektörde olduğu gibi inşaat sektöründe de nitelikli iş gücüne sahip olmak çok önemli. Özellikle sektörde yaşanan gelişmelere ve yeniliklere bağlı olarak yeterli bilgi ve tecrübeye sahip çalışanlara ihtiyacımız var. Bu nedenle sektördeki mesleki eğitimlerin ve teşviklerin artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Bu sayede kentsel dönüşüm çalışmalarının çok daha verimli bir şekilde ilerleyeceğine ve sektörümüzün sağlıklı bir büyüme ve gelişim süreci içinde olacağına inanıyoruz.