Ana Menü

Bankalardan destek geldi, konut satışları hareketlendi

Enflasyona Endeksli Konut Kredisi paketi açıklandı. Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank tarafından açıklanan yeni kredi paketinden yararlanacak vatandaşların kullanacağı konut kredisinde faiz oranları isteğe bağlı yılda altı ve 12 aylık periyotlar halinde yıllık TÜFE ortalamaları baz alınarak belirlenecek ve enflasyondaki harekete göre değişkenlik gösterecek.

Kamu bankaları konut satışlarını canlandırmak için harekete geçti. Enflasyona Endeksli Konut Kredisi paketi açıklandı. Ziraat Bankası ve VakıfBank tarafından açıklanan uygulamaya Halkbank dahil oldu. Yeni kredi paketinden yararlanacak vatandaşların kullanacağı konut kredisinde faiz oranları isteğe bağlı yılda altı ve 12 ayda bir otomatik olarak güncellenecek. Güncelleme döneminde, bulunulan aydan bir önceki ayda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde değişim oranına Banka tarafından sözleşmede belirlenen marj oranı eklenerek geçerli faiz oranı belirlenecek. Diğer taraftan, kredi için müşterileri koruyan bir azami faiz oranı da belirlenecek ve değişim dönemlerinde belirlenecek yeni faiz oranı azami faiz oranını aşamayacak. Ayrıca kredisini erken ödemek isteyen müşterilerden “erken ödeme tazminatı” tahsil edilmeyecek.

Şartsız çıkış imkanı Söz konusu paket üzerinden kredi kullanmış kişiler istemeleri halinde enflasyon bazlı krediden hiçbir şart olmadan çıkarak sabit oranlı konut kredisine de geçiş yapabilecek. Ayrıca uygulamada kredisini erken ödemek isteyen müşterilerden “erken ödeme tazminatı” tahsil edilmeyecek. Ziraat Bankası, VakıfBank ve Halkbank’ın, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine “Enflasyona Endeksli Konut Kredisi” ürününü kullanıma sunmasıyla ilgili gayrimenkul sektörünün aktörleri konuyu DÜNYA İnşaat Dergisi’ne değerlendirdiler.

 

Babacan Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Babacan:

“Konut fiyatlarında iyileşme olacak”

“Bu faiz oranının daha da düşeceği beklentisiyle insanları alıma geçirebilir. Aynı şekilde halihazırda gayrimenkul fiyatları çok uygunken, yarın faiz oranları ve enflasyonda iyileşme olduğunda konut fiyatlarında da iyileşme olacak. Dolayısıyla şu anda alıcı alıma geçtiğinde uygun konut fiyatıyla alım yapıp, faiz oranlarının düşeceği beklentisiyle bir taşla iki kuş vurabilir. Piyasa yapıcı bankaların sektöre destek amacıyla başlattığı kampanya ile satış ofislerin telefonları çalmaya başladı.”

 

Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt:

“İç talebi harekete geçirmek için önemli bir adım”

“Bankaların, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine yönelik ‘Enflasyona Endeksli Konut Kredisi’ni kullanıma sunmasıyla gayrimenkul piyasasında hareketlenme başlayacaktır. Özellikle konut almak isteyip de cesaret edemeyenler açısından ciddi bir itici güç olacaktır. Ekonomimiz üst üste finansal saldırıların sebep olduğu dalgalanmalardan çok etkilendi. Faizlerin yükselmesi talebin ertelenmesine neden oldu. Konut satışlarını destekleyen kampanyalar, KDV, tapu harcı gibi indirimler de ancak bir yere kadar etkili oldu. Eskisi gibi konut üretimi yok, maliyetlerdeki artış fiyatlara yansımadı. Seçim sonrası piyasa hareketlenmeye başlayınca zamlar kaçınılmaz olacak. Enflasyona Endeksli Konut Kredisi sayesinde faiz oranlarının düşmesini bekleyenler için yepyeni bir olanak sunulmuş oldu.”

 

Bahaş Holding CEO’su Abdüssamet Bahadır:

“Sektörde hareketli günler başlayacak”

“Mayıs ayı konut satış rakamlarına baktığımızda satışlarda düşüşün, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31.3’e ulaşması karşısında, satışları yeniden harekete geçiren uygulamalara ihtiyacımızın olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle Ziraat Bankası tarafından kullanıma sunulan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ürününü, sektörümüz adına çok önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Yüksek seyreden konut kredisi faiz oranları, her koşulda yatırımcıların alım yönlü davranışlarını engelleyen en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Yatırımcı, yüksek faiz oranı nedeniyle konut ihtiyacını erteleyebiliyor. Ziraat Bankası’nın yeni ürünü, yatırımcılara satın alınan konutun yüzde 80'ine kadar, 120 aya kadar vadelendirilen, faiz oranı ise TÜFE’ye yani enflasyon oranına göre belirlenen bir kredi kullanımı sunuyor. Yatırımcıya ödeme kolaylığı sunan bu ürünle iç talepte bir hareketliliğin başlayacağına inanıyoruz. Yatırımcıya sunulan her türlü ödeme kolaylığının, aynı paralellikte satışları da artıracağını söyleyebiliriz. Atılan bu adımın etkilerini önümüzdeki dönem satış rakamlarında hissedilir bir şekilde göreceğiz.”

 

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık:

“Diğer bankalarımızdan da benzer çözümleri piyasaya kazandırmalarını bekliyoruz”

“Ziraat Bankası’nın hazırladığı Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ürününü, iç talebin yeniden canlanması açısından memnuniyetle karşıladık. İç talepteki daralmanın ortadan kaldırılmasına yönelik bankalardan faiz oranını indirilmesine dair bir beklenti içerisindeydik. Ziraat Bankası’nın enflasyon oranına göre faiz oranını belirlendiği bu ürünün iç piyasada yeniden hareketli günleri yaşamamıza vesile olacağına inanıyoruz. Sektörümüze yatırım yapmak isteyen ancak faiz oranlarının düşmesini bekleyen yatırımcılar, bu ürünle birlikte yatırım yapmayı yeniden değerlendirebilir, hızlıca harekete geçebilirler. Diğer bankalarımızdan da benzer çözümleri piyasaya kazandırmalarını bekliyoruz.”

 

Kar Group Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü:

“Yatırımcılar kendilerini güvende hissedecek, satışlar artışa geçecek”

“Gayrimenkul ve inşaat sektöründe yabancı yatırımcı oranı artarak ilerlerken, iç talepteki gerileme de maalesef bir miktar hız kazanıyor. Bu gerilemeyi ortadan kaldırmak amacıyla özellikle finans kurumlarına çok iş düşüyor. Ziraat Bankası tarafından hazırlanan Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ürününün, tüm maddeleriyle yatırımcıların konut sektörüne yatırım yapmalarını kolaylaştıracağına inanıyoruz. Enflasyona dayalı konut kredisi faiz oranıyla konut alıcısı, yatırımlarını koruma kalkanına alabilecek. Geleceğe karşı belirsizlik duyarak yatırımlarını erteleyen yatırımcılar, yeniden proje gezmeye başlayacak. Yatırımcıların satın alma kararı verirken en önemli belirleyici etken, kredi faiz oranları oluyor. Faiz oranlarındaki bir miktar gerileme, hemen etkisini gösteriyor. Dolayısıyla bu ürünle faiz oranlarının enflasyona bağlı olarak belirlenmesi sayesinde, yatırımcılarda alım yönlü bir pozisyon değişikliği bekliyoruz.”

 

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan:

“Müşterilerimize ve ekonomimize destek olmaya devam ediyoruz”

“Halkbank, konut sahibi olmak isteyen müşterilerine Enflasyona Endeksli Konut Kredisi imkanı sağlayacak. 120 aya kadar vade seçeneği sunan kredi kapsamında faiz oranları TÜFE'ye bağlı olarak değişecek ve enflasyon oranıyla birlikte taksit tutarları da düşecek. Bankacılık faaliyetleri kapsamında müşterilerimizin lehine her türlü özel ürünü geliştirmeye devam ediyoruz. Ekonomimizin dengelenme sürecinde attığımız adımlarla piyasaları rahatlatırken, enflasyon oranlarındaki düşüş beklentileri doğrultusunda geliştirdiğimiz ürünlerle de müşterilerimize kolaylıklar sunmaktayız. Enflasyonun düşüş trendine girdiği bu süreçte, müşterilerimizin faiz oranlarından etkilenerek satın alma kararlarını ertelemelerini istemiyoruz. Uygun koşullarıyla konut taleplerini öne çekmesini amaçladığımız Enflasyona Endeksli Konut Kredisi ürünümüzle müşterilerimize ve ekonomimize destek olmaya devam etmekteyiz. Elbirliği yaptığımız ölçüde ekonomimiz daha da iyiye gidecek, doğru yatırımları doğru zamanda yapanlar ekonomimiz güçlendikçe daha fazla kazanacaktır.” 

Tek haneli TÜFE, faizi yüzde 1’in altına çekecek

Konut sektöründe tüketiciler için yüzde 1’lik konut kredi faizinin ‘psikolojik sınır’ olduğu sürekli dile getiriliyor. Mevcutta kamu bankalarında yüzde 1.55 olan konut kredi faizi bu üründe yüzde 1.2’ye geldi. Özel bankalarda ağırlıklı olarak yüzde 1.8-2.1 seviyesinde. Enflasyonun baz etkisinden dolayı yaz aylarında tek haneye düşmesi halinde bu kredide faiz yüzde 1 olan psikolojik sınırında altına düşecek ve yüzde 0.8-0.9 düzeyine gelecek.